fbpx
Wybierz kategorię

Jaka pościel dla dziecka?

20 marca 2021

Stworzenie odpowiednich warunków do snu to podstawa odpowiedniego rozwoju twojego dziecka. W stworzeniu idealnego środowiska dla pięknych snów kluczowy będzie zarówno wybór ładnego i funkcjonalnego łóżka, jak i jego wyposażenia. Jaka pościel dla dziecka będzie najodpowiedniejsza oraz jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Oto dla dziecka? Oto 3 rady, które ułatwią ci dokonanie najlepszego wyboru.

Odpowiednie wymiary

Rozmiary poszczególnych elementów zestawu pościelowego powinny być dostosowane do wzrostu
i wieku naszego dziecka. Pościel powinna rosnąć razem z nim, dlatego też zaleca się następujące wymiary pościeli dla dzieci w poszczególnym wieku:

Dla dzieci do 5. roku życia odpowiednia będzie pościel w rozmiarze 60×120 cm lub 100×135 cm.
Do zestawu dodajemy niewielką poduszkę w rozmiarze 40×60 cm. Taki komplet w pełni zaspokoi potrzeby malucha.

Dla dzieci od 5. do 10. roku życia odpowiednia będzie kołdra w wymiarach 140×200 cm oraz poduszka 70×80 cm. Taki zestaw pościeli dla dziecka będzie najbardziej komfortowy.

Dla dzieci od 10. roku życia oraz młodzieży, którzy potrzebują kompletu w większym rozmiarze – odpowiednia będzie kołdra 160×200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70×80 cm. Warto też kierować się budową dziecka. Dziecko o wzroście 160 cm i powyżej może potrzebować kołdry o długości nawet 200 cm. Większy komplet pościeli to inwestycja, która może posłużyć na lata.

Najlepszy materiał

Obecnie rodzice mogą wybierać spośród trzech, dominujących tkanin pościelowych. Pośród najlepszej trójki znajdziemy: pościel bawełnianą, uszytą z kory czy satynową. Warto zwrócić uwagę, że pościel satynowa jest typowo letnią. Cienka, przewiewna oraz śliska – te cechy nie zawsze mogą odpowiadać małemu dziecku, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup. Najbezpieczniejszą, i zarazem najtrwalszą propozycją jest pościel bawełniana. Najwyższej jakości tkanina potrafi być wyjątkowa miękka
i delikatna. Jest również bezpieczna dla dziecka, a jakość potwierdzona certyfikatem to dodatkowy atut takiej pościeli. Odpowiednio dobrana pościel dla dziecka to nie tylko przydatne akcesorium, ale także piękna dekoracja w pokoju, która doda stylu i ciepła.

Modne wzory

Kiedy już wiemy, jaki materiał i wymiar jest najlepszy dla naszego dziecka, pora zastanowić się nad tym, jaki motyw ucieszy go najbardziej. Na tym etapie warto skonsultować wybór z samym zainteresowanym – to bowiem dla dziecka najważniejsza decyzja w całym procesie. Pościel licencjonowana, czyli taka, do której projektu użyto znane motywy z bajek i filmów to pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu dziecka. Jest to również bardzo udany pomysł na prezent: zarówno praktyczny, jak i cieszący oko.

Wybierając idealny wzór pościeli dla dziecka, ważny będzie również kolor, jaki dominuje w pokoju dziecka. Warto zadbać, aby kolorystyka nie odróżniała się za bardzo od motywu przewodniego i stanowiła udaną kompozycję z resztą wystroju.

Wybierz mądrze

Wybór najlepszego kompletu pościeli dla dziecka, który spełni wszystkie wymagania, nie musi być skomplikowany. Wystarczy pamiętać o tych trzech, złotych radach, aby odnaleźć idealny komplet
o odpowiednich parametrach. Ważne jest jednak, żeby  całość była praktyczna i wykonana z komfortowego materiału. Jest to niezwykle ważne w kontekście odpowiedniego snu naszego malucha, a nie od dziś wiadomo, że spokojny sen dziecka to spokój dla rodzica.

Zobacz kolejne wpisy