fbpx
Wybierz kategorię

Jak dbać o zdrowy sen?

29 września 2021

Powszechnie wiadomo, że wysypianie się pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Poprawia koncentrację i zdolności poznawcze, pomaga zregenerować organizm po wysiłku i sprawia, że czujemy się wypoczęci i pełni energii.  Problemy z zasypianiem, zbyt płytki sen i budzenie się w nocy mogą mieć olbrzymie skutki dla naszego zdrowia, prowadząc w dłuższej perspektywie do wielu zaburzeń i chorób. Problemy z naszym snem jednak nie biorą się znikąd.  W pewnych przypadkach wymagają  konsultacji z lekarzem, w większości wypadków jednak sami możemy zadbać o higienę naszego snu i znacznie poprawić jego jakość.

Ale czy na pewno wiesz o jakie aspekty snu należy zadbać, aby był w pełni wartościowy?  W poniższym artykule opowiemy o tym, jak poprawić swój sen i sprawić, aby czas spędzony w sypialni był przyjemny i relaksujący.

1.Uregulowany rytm okołodobowy

Zadbanie o rytm okołodobowy ma gigantyczny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Regularny tryb życia sprawia, że nasz organizm może pracować w pełnej harmonii i synchronizacji z porami dnia.  Dla zdrowego snu niezwykle ważne jest kładzenie się i wstawanie o tej samej porze dnia.  Regularności snu powinno się przestrzegać każdego dnia i wstawać o tej samej porze nawet w dni wolne od pracy.  Jeżeli to możliwe, warto kłaść się przed północą, jest to bowiem najlepszy czas na zaśnięcie.

2.Aktywność fizyczna

Ten akapit może wydawać Ci się powtarzanym wszędzie banałem, ale aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ zarówno na nasze zdrowie, samopoczucie, jak i sen.  I nie mówimy tu o wyczynowych sportach – wystarczy kilkanaście minut wysiłku dziennie, najlepiej na świeżym powietrzu.  Może to być np. spacer po parku, joga lub jazda na rowerze. Godziny popołudniowe i wczesno wieczorne będą najlepsze na wysiłek fizyczny.

3.Odpowiednie temperatura i wilgotność powietrza.

Odpowiednia temperatura powietrza w sypialni to ok 20oC, dlatego przed snem otwórz okno i przewietrz dokładnie całe pomieszczenie.  Zimą warto przykręcić na noc kaloryfer i dodatkowo nawilżyć powietrze. Najłatwiej zrobisz to kładąc na kaloryferze zwilżony ręcznik, rozwieszając pranie, albo sięgając po nawilżacz powietrza.

4.Dobrze przystosowana sypialnia

Stworzenie odpowiednich warunków w sypialni jest niezwykle ważne dla naszego samopoczucia.  Nasz zakątek powinniśmy urządzić w stonowanym, spokojnym stylu, tak aby sprzyjać atmosferze wyciszenia. Kolorowe dodatki wprawią nas jednak w dobry humor i dodadzą rano energii. Na noc zadbaj o wyciemnienie pokoju, zasłaniając okna lub używając opaski na oczy.

5.Wysokiej jakości pościel

Jak to mówią „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Niezwykle ważne jest aby podczas snu otaczać się dobrej jakości naturalnymi tkaninami. Nasza skóra ma w końcu styczność z nimi przez 1/3 dnia. Wybierz pościel z bawełny lub satyny bawełnianej,  która pozwoli skórze oddychać. Dzięki temu nie tylko poprawi się komfort twojego snu, ale być może rozwiąże to Twój problem z niedoskonałościami na twarzy.  Bawełniana pościel pozwali też zachować ciału odpowiednią temperaturę ciała, co przekłada się bezpośrednio na jakość snu.

W naszej ofercie posiadamy pościele wyłącznie z naturalnych materiałów. Poznaj nasze kolekcje z bawełny,  satyny bawełnianej oraz flaneli!

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ KOLEKCJE SATYNOWĄ 

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ KOLEKCJĘ BAWEŁNIANĄ

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ KOLEKCJĘ FLANELOWĄ

posciel satynowa           posciel z satyny            satyna

Zadbanie o sen wymaga wprowadzenia do swojego życia pewnej regularności, ale możesz być pewny, że efekty świetnie wpłyną na twoje samopoczucie i zdrowie. Wspomożemy także nasz układ immunologiczny. Szykując się do snu pamiętaj że ostatnie minuty przed zaśnięciem mają kluczowe znaczenie jak spędzimy noc. Może warto rozważyć odłożenie telefonu i wyłączenie telewizora, na rzecz drobnych relaksujących przyjemności?

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom, twój sen stanie się o wiele przyjemniejszy i wartościowy. Daj nam znać jak powyższe porady wpływają na Twoje samopoczucie!

Zobacz kolejne wpisy